9 tipů pro lepší den!

Taky máte někdy pocit, že už je toho moc?

Sedím mezi poplivanou knížkou, pytlíkem vysypané červené čočky a kukuřičnýma křupkama zadupanýma do koberce a už prostě nemůžu. Můžu se přesvědčovat jak chci, že se vlastně nic neděje a všechno je v pořádku, jsme zdraví, máme se rádi. Ale já mám chuť se odstěhovat.

Temné období roku se projevuje velmi silně a já se nořím hluboko do sebe. Zavírám se před světem a užívám si ten čas strávený sama se sebou.

Nemám na to ale tolik prostoru, kolik bych potřebovala. Nemůžu celé dny meditovat a být sama, takže jsem často podrážděná. Jsem protivná na dceru, partnera i na sebe. Rozhodla jsem se to ale změnit.

Pracuju na tom, abych každý den udělala něco, co mě naplní radostí. Jen když jsme samy dobře naladěné a plné energie, můžeme radostně tvořit naše doma a užívat si každý den. Jak už jsem psala v tomto článku, naladění ženy obvykle ovlivňuje celkovou atmosféru doma.

Jak se podpořit a zlepšit si den?

Naslouchejte samy sobě a postupně se naučíte přesně rozlišovat, co pro vás je dobré a co ne. Je ale potřeba se na to vyladit a skutečně hledat hluboko v sobě pravdivé odpovědi. Stále dokola se ptát, zda to skutečně chci já nebo je to jen něco, co si myslím, že bych měla, abych… doplňte si samy.

Dělejte to, co chcete a co vám dělá dobře.

S tím souvisí i schopnost nedělat to, co nechci. Naučit se říkat ne, omezit všechny tyto činnosti, které vám berou energii na minimum nebo je transformovat do takové podoby, kterou si dovedete užít.

A teď už jdeme na tipy, které mi pomáhají vrátit se sama k sobě, uvolnit neprojevené emoce a hodit se do klidu.

1. Tanec

Tuto metodu používám především ve chvíli, kdy jsem vzteklá. Hodí se skvěle na projití jakoukoliv emocí, pro mě je tanec ale ještě stále trochu obtížný způsob sebevyjádření, takže využívám velkého přílivu energie, kterou vztek generuje. A nenechte se mýlit, můj tanec nepřipomíná tanec, ale spíš křepčení neadrtálce. Fuguje ale skvěle.

2. Příroda

Jsem líná a nikdy se mi nechce, ale pobyt venku mi fakt pomáhá. Ať už jsem venku sama nebo společně s rodinou, je to čas klidu a rozjímání nebo povídání. Jen je pro mě důležité, abych šla do divoké přírody, dětské hřiště moc nefunguje. Mám kousek od baráku řeku a její síla mě vrací zpět do přítomnosti.

 

3. Pohyb

Na cvičení mě moc neužije, nikdy u ničeho nevydržím, nejsem posilovací typ. Našla jsem ale sama pro sebe Mohendžodáro, které je pro mě skutečným darem a funguje mi i ve chvíli, kdy se potřebuju rozpohybovat i ve chvíli, kdy se potřebuju zklidnit. Pro vás to může být třeba jóga nebo lehké protažení.

4. Voda

Voda je kámoš, ne žrádlo. Miluju vodu ve všech jejích podobách a dlouhá horká sprcha mi pomáhala už v dobách největší krize na Strahově. Voda, která smývá a odnáší vše, prohřeje mě a očistí. Je to instantní pomoc ve chvílích krize. Pro někoho může být vhodné i teď moderní otužování. Zkoušeli jste?

5. Úsměv

Úsměv je nejkratší vzdálenost mezi dvěma lidmi. To je můj oblíbený citát z knihy Úsměv. Další si nepamatuju, ale tento stál za to. Pojďte úsměv a smích využít i vy. Smích uvolňuje a sbližuje, často se dají situace převrátit a společně se zasmát. Vzduch se pročistí a vám se bude zase lépe dýchat.

6. Objetí

Když je vám nejhůř, obejměte sama sebe. Fakt. Chyťte se rukama kolem ramen a přitulte se sami k sobě. Pokud nemáte prostor udělat to reálně fyzicky, obejměte se alespoň v představě. Dobře funguje i objetí od druhých, užijte si vědomě čas se svými dětmi a partnerem. 

7. Čokoláda

Udělejte si radost a v klidu si vypijte kafe, čaj nebo si dejte oblíbený zákusek. Toto není tip na každodenní užití a rozhodně tím nemyslím, že máte emoce zajídat. Někdy je ale skutečně lahodné dát si kousek čokolády a rozpustit se spolu s ním. 

8. Čtení

Dopřejte si pár minut denně s knížkou. Je to váš čas pro vás. Můžete se ponořit do jiných světů nebo se naučit neco nového. Každopádně chvíle offline čtení vám dá určitě víc než 10 minut na sítích. 

9. Nicnedělání

Může to být fakt těžké, když se na vás valí tuna úkolů, které je potřeba udělat. Vzpomeňte si ale na začátek článku – cílem je dělat především to, co skutečně sami vnitřně chceme. Zastavte se na chvíli, sedněte si a dejte si nohy nahoru. Koukejte do blba nebo si zavřete oči. Užijte si tento moment. 

Co pomáhá vám vrátit se k sobě?

Michala Prouzová
Space Healer

Harmonizuju prostor a vracím ho do rovnováhy. Vedu ženy k tomu, aby si vytvořily podporující a laskavé prostředí, ve kterém se cítí dobře.

Přečtěte si můj příběh zde.

Přečtěte si i tyto články:

Vánoce: stres nebo klid?

Vánoce: stres nebo klid?

2 přístupy k Vánocům Blíží se Vánoce a napětí stoupá. Je toho potřeba udělat tolik. Taky tě čeká velký každoroční úklid? Vydrhnout záchod kartáčkem na zuby. Omýt okna - vodou s octem nebo k tomu přidat i alkohol? Počkat, až je děti opatlají, vynadat jim a jít leštit...

Jak se posadíte v kavárně?

Jak se posadíte v kavárně?

Zamýšlíte se nad tím, kam si sednete anebo ne? Jste třeba někdy zklamaní, když je vaše oblíbené místo obsazené? A jak to vaše oblíbené místo vypadá? ZÁKUSEK V KLÍNĚ? Sezení je velké téma :D Sezení je o tom, že mám židli, která mně chrání záda, a zároveň mám oči tím...

2023: Rok vodního zajíce

2023: Rok vodního zajíce

Po roce vodního tygra, který byl divoký a dravý, nás čeká rok klidnější - rok vodního zajíce. Zajíc nese energii yinového dřeva. Jedná se stále ještě o energii růstu, ale už mnohem jemnější a ukotvenější. To, co jste v minulém roce začali, můžete letos rozvinout....