Skok do minulosti
Je pátek. Pod mrakem, strašně leje. Jsem unavená a jediný, co chci, je zalízt pod deku a nevylézt. Možná bych večer mohla z pod deky vystrčit nohy, aby mi je partner pomačkal. To jo, to by se mi líbilo :)
Další prohlídka
Ale zrovna před chvílí mi od něj přišla zpráva, že se hecnem a že na ten byt pojedem! Vůbec se mi tam nechce, jsem protivná až na půdu. Už jsme tento týden byly v Lausanne dvakrát, cesta je otrava. A vůbec, ten byt ani není hezkej.
Rozhodla jsem se, že se překonám a zkusím zavolat na další dva vytipovaný byty a domluvit prohlídku ještě na dnešek. Pokud to dopadne, pojedem. Hned u prvního jsem úspěšná, takže rozhodnuto.
Ještě jsem ani nestihla položit telefon a pípla mi zpráva:
Máš pravdu, je strašně hnusně, prdíme na to.
Heh, zlatíčko, pozdě! Už máme druhou prohlídku a ta není hromadná, přece tomu chlapíkovi nebudu znova volat, že to ruším. Jedem.
Všechno špatně
Byt je světlý, celkem prostorný, byl fakt špatně nafocený. Má zbytečně velkou chodbu a dva záchody. Kdyby o ten prostor zvětšili nejmenší pokoj, dost by tomu pomohli. A taky ten dementní šikmý roh, už tak je to mrňavá místnost a oni ji ještě seseknou, aby byla úplně nepoužitelná. V kuchyni nacpali všechno na minimální plochu, takže místo, kde můžu reálně něco dělat je asi 40 cm. V bytě 3+1, který má kolem 90 m². A taky při projektování nejspíš byty zrcadlili, takže je kuchyň spíš pro leváky. Ale aspoň tady jsou velký skříně.
Pračka je klasicky v suterénu, valím se jak parní válec, naštěstí je tu výtah. To se bude s kočárem hodit. Pokud tedy někdy nějaký pořídíme. Podzemí je temný, strašidelný, úplný katakomby. Sklep máme v části s atomovým krytem. To mě zaujalo, nikdy jsem neviděla tak brutální dveře.
Loučíme se a znovu se ozývá – a chtěli byste tu myčku? Ptá se už asi potřetí, netuším, jestli chci byt, netuším, jestli nám ho vůbec daj a pán furt prudí s myčkou. Já chci pod peřinu!
Partnerovo nadšení
Usedáme do auta a míříme na další prohlídku. A partner nadšeně hlaholí: „To byl supr byt, viď? Jakej měl velkej balkón, tam se nám vejde posezení i bylinky. A ten obývák, to byla pecka, tam bysme mohli pořádat bály. Do nejmenší místnosti bysme dali ložnici, ten roh je blbej, ale nějak to zamaskujem. Bude to těsný, ale díky tomu budem mít skvělou pracovnu. Podél třech stěn dáme stoly a já se vejdu s dílenským i s počítačem a ty budeš mít svůj šicí koutek, místo na řezání látek. Já bych ho bral, co ty?”
Zamručela jsem něco ve smyslu, že je mi to jedno, že nám stejně nic nedaj a do porodu se nepřestěhujem, takže klidně můžem podat žádost.
Dnešní tip:
Pokud vám je zle, cítíte se pod psa a jdete na prohlídku bytu, nasaďte si růžové brýle. Možná se díky nim budete dívat alespoň trochu objektivně. A pokud víte, že to nedopadne, dejte si před prohlídkou kousek čokolády nebo třeba kafe. Udělejte něco, co vám zlepší den a náladu. Možná díky tomu v bytě uvidíte možnosti a příležitosti, které byste jinak přehlédli.
Bydlíme!
Žádost jsme nakonec podali a byl to jediný byt, na který se nám ozvali s nabídkou. Smlouvu jsme podepsali 27.11.2019 s platností od 1.12.2019. O týden později jsme se stěhovali a 13.12. v něm strávili první noc.
Dnešní tip II: Co při prohlídce sledovat?
Seznam předpokládá, že už jste si domluvili prohlídku, tudíž víte, v jaké hledáte lokalitě a proč a vybrali jste si byt dle vašich finančních možností.
Základní dispozice bytu
- velikost bytu
- počet místností
- velikost a proporce místností
- obytná vs obslužná plocha
- orientace vůči světovým stranám – nepřehřívá se byt v létě nebo není příliš tmavý v zimě?
- orientace vzhledem k využití okolí – vnitroblok nebo ulice?
- světlo – je dobré chodit přes den, abychom to mohli posoudit, umělé osvětlení hodně mění dojem z bytu
- hluk – na to je dobré vychytat čas, kdy se lidé vrací z práce (nebo do ní jedou), abychom mohli posoudit, jak moc je hluk z ulice slyšet
- orientace vzhledem k využití okolí – vnitroblok nebo ulice?
Praktické vybavení
- Má byt vanu nebo sprchu?
- Je k dispozici pračka, případně i sušička? Pokud ne, je na ně prostor?
- Kde se suší prádlo, pokud není sušička?
- Jak je uspořádaná a vybavená kuchyně? Je v bytě myčka nebo alespoň možnost si ji pořídit?
- Jak vypadají společné prostory?
- Je k dispozici sklep nebo jiný úložný prostor?
- Je zde společná kolárna, kočárkárna nebo vše budete tahat do bytu?
- Má dům výtah?
- Je k dispozici nějaký venkovní prostor?
Další možné otázky
- Jaká je výše poplatků? Co v nich je zahrnuto? Musím ještě něco doplácet samostatně?
- Jaké jsou možnosti parkování?
- Jaké jsou možnosti pro připojení k internetu?
- Jací jsou sousedi? Dá se s nimi dobře vyjít? (Pro nás třeba bylo důležité, aby nám nekouřili pod okny, ale při prohlídce jsme to nikdy nezjistili a opakovaně se to dělo.)
- Pokud prohlídku zajišťuje současný nájemník, je docela dobré se zeptat na majitele – jak probíhá komunikace, jestli je vše dle domluvy atd.
Je dobré říct si o výkres bytu nebo alespoň plánek od ruky, pokud je k dispozici. Můžete se z něj dozvědět spoustu věcí, dá vám lepší představu o prostoru bytu a může se vám hodit při plánování.
Taky doporučuju se při prohlídce soustředit na věci, které jsou pevně dané. Zdi, okna, dveře, podlahy, celkový prostor. To, že mají hnusný koberec a vymalováno svítivě oranžovou (žlutou, zelenou,… doplňte dle libosti) na vás dojem sice asi neudělá, ale není to podstatné.
Dá se to změnit.
Pohled po roce v bytě
Byt je skvělej a mám ho moc ráda. Zvládli jsme tu celý rok, zavřený, s malým miminem. Jo, je tu spousta věcí, který by mohli bejt lepší. A taky horší. Takže jsem spokojená.
Jak jsem ráda, že jsme se tehdy vzájemně podrželi, namotivovali a na byt se přece jen jeli podívat, i když se nám ani jednomu nechtělo. Někdy je super mít vedle sebe parťáka, který vás dotáhne o půl metru dopředu. A pak zas vy jeho. Tak se dát ujít opravdu velký kus cesty.
A někdy je to naopak dost kontraproduktivní, ale o tom zas někdy příště :)