Jakou dělám atmosféru?!!

Pojďme si položit základní otázku života a tak…

Kdo může za to, že je doma dusno?

Mohl by to být manžel, který zase nechal ponožky vedle postele a prkýnko nahoře. Nebo jsou to děti? Tahaj se za vlasy, řvou po sobě, nedá se to vydržet… A to je ještě ta lepší varianta. Horší varianta je, že řvou po vás, tahaj vás za vlasy a nedá se to vydržet.

Kde na to brát sílu? Večer uklidíte a druhý den ráno to není vidět? Přes obývák se nedá projít a dveře do pokojíčku raději neotevíráte.

My máme teď bordel úplně všude. Připadám si jako křeček v kolečku, občas bych nejradši šla spát a dlouho nevylezla. Máte to někdy taky tak? Ale to dítě pořád potřebuje vaši péči a pozornost.

A už se po vás zase sápe. Tahá vás za vlasy, řve po vás… jo to už jsem vlastně psala.

Já nejsem naštvaná

Možná už toho máte plný kecky, jedete několikátej den z rezervy. Dítěti rostou zoubky nebo zjistilo, že zítra je ve škole karneval a teď se máte přetrhnout a vytvořit masku (to je samozřejmě teoretická situace z dob minulých, kdy se ještě chodilo do školy). Jste nevyspalá, podrážděná, boucháte nádobím a vrčíte na každýho, kdo se objeví blíž než metr od vás.

Takže… kdo že dělá doma to dusno? No tak si to přiznejme, jsme to my ženy. Na nás to stojí a padá.

I když si často myslíme, že ne. My jsme přeci v pohodě. Úplně v klídečku. Znáte písničku od Jananas Já nejsem naštvaná?Pokud ne, tak si ji pusťte, tématicky hezky sedí :D Můj muž ji nesnáší, já ji miluju.

Naladění ženy

Hodně totiž záleží na tom, jestli váš vnitřní oheň laskavě září nebo palí všechno v dosahu. Naladění ženy ovlivňuje atmosféru doma. Ovlivňuje ji naladění každého člena rodiny, ale ženy mají tak nějak větší dosah a ostatní se ladí podle nich.

Představte si – jak to u vás doma vypadá, když jste dobře naladěná? Vlníte boky na dětské písničky, když vyndáváte bábovku z trouby. Všechno je zalité sluncem a nic není problém. Láskyplně vyndáte svoje dítě z loužičky a s úsměvem mu řeknete: Jé, ty ses zase počůral(a), no to nevadí, to utřeme… Dneska už potřetí, ale to přece nevadí, svět je fajn.

Cvak.

A teď si představte, co se děje, když nejste dobře naladěná. Vstala jste ráno špatnou nohou (anebo pr*elí nahoru, jak říkal můj děda). Bokama nevlníte, bábovka se připekla (nejspíš jste ani nezačla píct). K večeři budou párky s chlebem a jestli se to dítě ještě jednou počůrá, tak ať si vás teda nepřeje!!!

Co vlastně ovlivňuje to, jakou máte náladu?

Vy.

Jak? Hlavně tím, jak se vědomě rozhodnete v daném okamžiku reagovat. I když jste nas*aná, můžete tu louži s klidem utřít. Budete to muset udělat tak jako tak. A když se u toho nebudete vztekat, půjde vám to možná líp.

Není to ale úplně snadný v půlce svého výlevu z něj vyskočit a říct si, že jako dobrý, že už jste v klidu. Navíc nejste, jinak byste nebouchla. Chce to praxi.

Péče o sebe

To, čím můžete výlevům předcházet, je péče o sebe sama. Vytvořte si prostor sama pro sebe a věnujte si čas a  pozornost. Pečujte o sebe jak jen můžete. Teprve když budete dostatečně opečovaná, můžete pečovat o ostatní.

Dejte sama sebe na první místo. Ne v tom, že máte vždycky pravdu a ostatní vás mají poslouchat, protože víte všechno nejlíp. Buďte ale nejdůležitější sama pro sebe.

Zkuste tenhle týden místo přípravy teplých večeří věnovat čas sobě. Třeba dvacet minut. Dělejte to, co nejvíc dělat chcete. Co to je? Chcete tančit? Nebo si dát vanu? Možná se ráda procházíte nebo si čtete. Sepište si seznam, ke kterému se budete moci vracet. Co jsou pro vás ty aktivity, které vás nakopnou a dodají vám energii do dalšího dne?

Seznam aktivit, které mě nabíjí:

1. ………………………………………………

2. ………………………………………………

3. ………………………………………………

4. ………………………………………………

5. ………………………………………………

Čím víc budete pečovat sama o sebe, tím víc budete v pohodě a tím víc bude v pohodě i celá vaše rodina. Budete společně vytvářet hřejivou atmosféru domova. Tvořit svoje doma nejen po fyzické stránce.

Budete se lépe cítit, bude vás méně věcí rozčilovat,  více dokážete využít svůj prostor ve váš prospěch. Změny se ale většinou nestanou ze dne na den. Chce to čas a postupné kroky.

Najděte si na sebe chviličku času každý den. Třeba deset minut, deset minut si určitě můžete věnovat :) Protože ta chvilička vám může pomoct zvládnout další situaci s nadhledem. A každá taková malá výhra se počítá!

Michala Prouzová

Jsem Feng Shui čarodějka a léčitelka prostoru. Miluju, když se můžu naladit na konkrétní domov, můžu ho opečovat a vrátit do rovnováhy. Ukazuji ženám, jak s jejich domovem pracovat tak, aby je podporoval a vedl na jejich jedinečné cestě životem.

Přečtěte si můj příběh zde.

Přečtěte si i tyto články:

Jak se posadíte v kavárně?

Jak se posadíte v kavárně?

Zamýšlíte se nad tím, kam si sednete anebo ne? Jste třeba někdy zklamaní, když je vaše oblíbené místo obsazené? A jak to vaše oblíbené místo vypadá? ZÁKUSEK V KLÍNĚ? Sezení je velké téma :D Sezení je o tom, že mám židli, která mně chrání záda, a zároveň mám oči tím...

2023: Rok vodního zajíce

2023: Rok vodního zajíce

Po roce vodního tygra, který byl divoký a dravý, nás čeká rok klidnější - rok vodního zajíce. Zajíc nese energii yinového dřeva. Jedná se stále ještě o energii růstu, ale už mnohem jemnější a ukotvenější. To, co jste v minulém roce začali, můžete letos rozvinout....

Jak jsem se dostala k Feng Shui?

Jak jsem se dostala k Feng Shui?

Když jsem začala s podnikáním a nabízela řešení dispozic, posouvání nábytku a co nejlepší využití prostoru (celé know-how najdete v e-booku Koncept šťastného domova, který je mimochodem fakt skvělý), všichni se mě ptali, jak to mají dělat podle Feng Shui. A já jsem se...