Jak se zbavit molů?

Máte doma moli? Ne? Wow, závidím vám!

Měla jsem moli zatím v každém bydlení, snad kromě strahovskejch kolejí. Ale vždycky to bylo v takový rozumný míře. Všimla jsem si létajících broučků, perfektně vyklidila kuchyň a většinou to pomohlo. Pokud to nepomohlo, tak se prostě objevily tak tři potvory denně na znamení, že si úklid můžu dát ještě jednou.

Ale teď? Zabiju jich třeba deset denně. Bojuju s nima už několik týdnů. Asi osm nebo jak dlouho to je, co jsem se přestěhovala. Nejdivnější na tom všem bylo, že jich nejvíc nebylo v kuchyni, jak jsem byla zvyklá, ale na chodbě před záchodem a v koupelně. Ale našla jsem mrtvé i v lednici. 

Snad už se blížím ke zdárnému konci, mám pocit, že se jejich počet mírně snižuje. Jsem optimistická. Občas se stane, že i přesto, že se snažíme vytvořit si příjemný domov a podporující prostředí, nejde vše podle plánu. Moli jsou toho jasným důkazem.

A jak s nimi tedy zatočit?

Krok č.1

Projděte všechno jídlo, co máte a cokoliv, kde najdete moli nekompromisně vyhoďtě. Jak poznáte, že jsou v jídle moli? Moli poznáte tak, že jsou potraviny slepeny podivnou sítí, jakoby se nalepily na pavučinu. Často se dá najít kokon, ze kterého se mol vylíhl. Druhá možnost je, že v dané potravině vidíte divné drobečky. A třetí variantou je to, že najdete takovýho ošklivýho bílího červa. To jsou taky oni.

Takže ještě jednou – projděte všechno, co máte v kuchyni. Pokud máte nenačaté potraviny v uzavřeném obalu, zkontrolujte obal. Může se stát, že se mol líhne někde ve skladu nebo záhybu obalu.

Pokud jsou to načaté potraviny, pořádně je zkontrolujte a pokud jsou v pořádku, doporučuju je přesypat do dobře uzavíratelné nádoby (třeba sklenice) – pokud opravdu byly v pořádku, tak to většinou zabrání molům se k nim dostat a pokud ne, tak pomřou vevnitř a nedostanou se ven. 

Zkontrolujte hlavně suché potraviny – u mě mají rádi klasicky mouku, ale i veškeré čaje, luštěniny, obiloviny, sušené ovoce a oříšky.

Krok č. 2

Myslíte si, že máte hotovo, když máte všechno jídlo pěkně v zavřenejch dózičkách a zadělaný tak, že se nic nedostane dovnitř ani ven? Ani omylem.

Vydrhněte všechny skříňky, šuplíky, organizéry. Octem nebo nějakou chemií, to je fuk. Hlavně pořádně. Všechny košíčky a mističky, ve kterých skladujete jídlo. A vydrhněte i ty skříňky, kde jídlo neskladujete. Prostě převráťte kuchyň vzhůru nohama. Můžete u toho vyházet i spoustu harampádí, který nepoužíváte, prošlejch potravin a tak. Takovej velkej úklid jednou za čas se hodí, ne?

Je to fakt opruz. Já se u toho pravidelně vztekám. Ale je mnohem lepší to udělat jednou pořádně než to dělat třikrát po sobě a furt mít doma moly (ehm…).

A teď ta největší pecka:

Vezměte si uchošťoury (asi se to jmenuje vatové tyčinky), namočte je do vámi vybraného čistícího prostředku a pak jimi vytřete všechny dírky, které jsou určené k polohování poliček.

Pokud máte IKEA kuchyň, tak se docela nadřete. Ale stojí to za to! Bylo to velký poznání, když jsem u prvních molů asi u třetího úklidu zjistila, že se ty mršky zapouzdřej právě v dírkách… A pak se líhnou a líhnou.

Stejnětak vyčistěte všechny jiný dírky, škvírky a mezery.

Krok č. 3

Cílem je najít jejich hnízdo – většinou je jich na nějakém místě mnohem větší koncentrace než jinde. Mělo by se vám to podařit právě během třídění jídla nebo drhnutí skříněk, ale já tentokrát takové štěstí neměla. 

Dřív jsem je našla na nejrůznějích místech. Jednou byly hlavním zdrojem sušené ozdoby na stromeček (měla jsem připravené pomeranče, které celé prožrali), jindy místo, kde jsem skladovala igelitové pytlíky. Není mi jasné, co v tom igelitu žrali, ale na rozmnožování jim to vyhovovalo. Jindy jsem hlavní zdroj našla v načaté kostičce bujónu. To jsem fakt nečekala! Samá chemie a jak si smlsli.

Tentokrát to vypadá, že žijí ve stěně, kde jsou zazděné dveře. Stěna sousedí s kuchyní, ale dveře původně vedli právě do chodby k záchodu a koupelně. Pořád jsem nechápala, proč s námi bydlí i po důkladném vyházení všeho jídla a ještě důkladnějším vyčištění všech kuchyňských skříněk. A pak jsem našla ty velké chuchvalce právě ve výklenku.

Jako upřímně? Já měla radost! Protože to znamená, že se jich možná fakt zbavím.

A další možnosti?

Běžte vykoupit drogerii, prodávaj tam různý lapače a chemický vychytávky. Mě to teda na poprvý moc nepomohlo a ještě všude na skříňách zůstaly nalepené proužky papíru, protože to nešlo dolů. A víckrát jsem to nezkoušela. Ale třeba to u vás bude fungovat a byla by škoda to nezkusit. 

Bonus:

Když už musítě dělat takhle blbou práci (a bavit vás to teda fakt nebude), dělejte to vědomě. Uklízejte vaše vnější prostředí a u toho i to své vnitřní. Můžete pouštět myšlenky a přesvědčení, které vám už neslouží. Pokud nějaká takový příjde, řekněte jí, že už jí nepotřebujete a můžete uklízet dál.

Tak držím palce a hlavu vzhůru!

Michala Prouzová

Jsem máma a architektka. Mou vášní je hledání ideálního uspořádání prostoru tak, aby naplňoval potřeby lidí. Ukazuji rodinám s dětmi jak vnímat a utvářet jejich domov tak, aby je podporoval a vedl na jejich jedinečné cestě životem.

Přečtěte si můj příběh zde.

Přečtěte si i tyto články:

Nevím, co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu

Nevím, co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu

Necítíte se doma dobře, tak často utíkáte ven? Cítíte, že by vaše bydlení potřebovalo změnu, ale netušíte, kde začít? Máte pocit, že ať uděláte cokoliv, stejně to nikdy nebude lepší? Prostě je ten byt moc malej a těsnej, je lepší se v něm moc nezdržovat. Pak se nemusí...

Jaký použít nábytek?

Jaký použít nábytek?

Nedávno jsem se stěhovali a nebylo možné přestěhovat veškerý nábytek ze Švýcarska do Čech. Propustili jsme spoustu kousků, které by se nám byly bývaly do velkého domu hodily a spoustu nábytku, který jsem měla ráda, ke kterému jsem měla vztah.  Naše milovaná masivní...