LEKCE 3: TEMENO

Rekapitulace

Severovýchodní segment je o ponoření se do sebe, o vnitřní moudrosti a znalosti života a jeho zákonitostí. Dá se přirovnat k housence, která čeká na to, až se z ní vyklube motýl. Zároveň symbolizuje stabilitu a také odpočinek. 

Strážkyně ohně nebo taky hospodyně moudře hospodaří s energií a zdroji, které má k dispozici. Souvisí to jak s vnitřními pochody, držením hranic a s tím, jak nakládám se svou vlastní energií, ale souvisí to i rozšířeně s domovem a péčí o něj. Spadá sem péče o domácnost, udržování tepla domova. Teplo domova se udržuje samozřejmě fyzickou péčí o prostor, ale také vytvářením atmosféry.  

Třetím bodem, kde se tato témata potkávají, je temeno hlavy.

Praktický úkol

Najděte si dnes 10 minut sama pro sebe, v klidu, tak že vás ideálně nebude nikdo rušit. A pokud je to nereálné, protože kolem sebe máte děti, dělejte to klidně s nimi. Lepší cvičení zkusit než ho úplně odignorovat kvůli tomu, že nenajdete čas být sama.

Ladím se na konkrétní podobu meditace, ale stále přichází jen to, že je potřeba dýchat do temene. Nic víc, ale ani nic míň. Dech a zaměření pozornosti propouští a rozpouští vše, co je třeba.  

Nezatěžuj se tím, co nemůžeš ovlivnit a věnuj energii tomu, co chceš a co ti přináší radost.

Takže dnes tvoříme prostor pro nové a děláme pořádek ve všem, co je v oblasti temene usazeno.

Zvolte si jakoukoliv polohu, která vám bude pohodlná. Můžete stát, sedět s rovnými zády nebo si lehnout. Pusťte si hudbu a jen dýchejte. Můžete si představit, jak vše nepotřebné odchází a díky tomu vzniká prázdný prostor.

Po ukončení se můžete propojit se svou Strážkyní ohně a zeptat se jí, co jí teď dává smysl dělat. Co je ten další krok na vaší cestě?

Praktický úkol opakujte i v následujících dnech – zkuste alespoň 3 dny po sobě, ale klidně celý týden.

TIP:

Můžete si vytvořit svůj playlist, který bude trvat cca 10 minut a bude vám určovat délku cvičení. Můžete si jen jednoduše nastavit budík na 10 minut a bude jasné, že dokud budík nezazvoní, cvičení má ještě pokračovat. Anebo si můžete jednoduše pustit tuto nahrávku, která slouží k tomu, abyste to nemusely vůbec řešit, mohly začít právě teď a měly definovaný čas.

Usazení a oslava

Tento den slouží k usazení dané problematiky a dokončení práce, kterou jste započaly. Nechám na vašem uvážení a intuici, zda se potřebujete více věnovat vnitřní nebo vnější práci – můžete se vrátit k fyzickému prostoru v severovýchodním sektoru a dodělat práci, kterou jste si naplánovaly (nebo se můžete prostoru znovu zeptat, jestli od vás ještě něco potřebuje). Nebo se můžete znovu propojit se strážkyní ohně a hospodyní.

A taky nemusíte dělat nic a můžete víc odpočívat. Oceňte se za to, co jste tento týden udělaly pro svůj domov. Co to bylo? Jakým způsobem jste zlepšily své prostředí? Co jste si o sobě uvědomily? Jak to můžete propojit? Každý malý krok se počítá a je důvodem k oslavě.

Lekce 1: SV – Hora

Lekce 2: Strážkyně ohně

Lekce 3: Temeno